Ara
  • Hakan Korkmaz

360 Derece Fabrika Çekimi Neden Gereklidir?

Sosyal medya hesaplarımızı takip edenlerin yakından bileceği gibi geçen haftalarda "360 Derece Fabrika Çekimi Neden Gereklidir?" isimli bir animasyon video yayınladık. Bu videoyu hazırlamamızdaki amaç, fabrika ve üretim tesislerinin neden 360 derece VR teknolojisi ile tanıtılması gerektiğini eğlenceli bir şekilde anlatmaktı.


Videoyu henüz izlememiş olanları şöyle alalım :)


Sanal Gerçeklik Nedir?

Kısaca başa dönecek olursak; sanal gerçeklik bireylerin "orda olma hissini yaşadığı" bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlara denir.

360 derece fabrika çekimi, 360 derece şantiye çekimi, 360 derece depo çekimi, 360 derece üretim tesisi çekimi, 360 derece ofis çekimi
İyi bir VR deneyim için 360 derece videoların görüntü kalitesinin önemli olduğu kadar, kullanılan gözlüğünde kaliteli olması gerekir.

Sanal gözlüğü takan kişilerin gerçek hayat ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı ortamda olma hissini yaşıyorlar. Tabi kullanıcıların bu deneyimi “gerçekten” yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik çekimlerinin kaliteli olması gerekir; aksi takdirde yaratılan “zayıf gerçeklik hissiyatı” kullanıcının bu deneyimi tam olarak yaşayamamasına sebep olur. Bu yüzden bizlerde çalışmalarımızda son teknoloji cihazları kullanıyoruz.


360 derece fabrika çekimi, 360 derece şantiye çekimi, 360 derece depo çekimi, 360 derece üretim tesisi çekimi, 360 derece ofis çekimi
Kişisel kullanım kameraları günlük hayatımızdaki pratik çekimler için üretilmiştir. Asla profesyonel bir çalışmanın yerini tutamaz.

Bütçeyi düşürmek adına kişisel kullanım kameraları ile hazırlanan filmler genelde beklentinin çok altında kalmaktadır. Bu yüzden çalışacağınız firmadan ayrıntılı bir teknik döküman isteyin ve videonun özelliklerini sormayı unutmayın. Çıkan sonuç cep telefonlarınızda güzel görünebilir ancak iş sanal gözlüğe geldiğinde büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.


360 derece video çekimleri eğitimden sağlığa, eğlenceden turizme kadar bir çok farklı alanda kullanılmaktadır.


Neden 360 Derece Fabrika ve Üretim Tesisi Çekimi?

Animasyon videomuz yayınlandıktan sadece birkaç gün sonra İzmir'de bir fabrika çekimine davet edildik. Kısa bir tanışma faslından sonra fabrikanın ihracat sorumlusu bizlere kendi hikayesini anlatmaya başladı ve sanki animasyon filmimizin senaryosunu bizlere okuyor gibiydi.

Fabrikamızın ihracat sorumlusu, yurtiçindeki müşterilerini üretim tesislerine getirebiliyor ve onların güvenlerini kolayca kazanabiliyordu. Ancak yurtdışı müşterisinin ülkemiz üzerindeki olumsuz düşüncelerini bir türlü kıramıyor, istediği güveni elde edemiyordu. Ne kadar davet etselerde kendilerini bir türlü ikna edemiyordu. Tam bu sırada internette araştırma yaparken örnek çalışmalarımız ile karşılaştığında "Evreka!" diyor. "İşte aradığım çözüm bu! Onlar fabrikamıza gelemiyorlarsa, bizde fabrikayı onların ayaklarına götürebiliriz!" Gülüşmeler eşliğinde işi kabul ediyor ve hemen çalışma planını hazırlamaya başlıyoruz.


360 Derece Fabrika Çekimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Daha önceden markasına tanıtım filmi yaptırmış kişilerin çok iyi bileceği üzere, çekimlerden en az bir hafta önce çekim için özel bir gün belirlenmeli ve fabrikanın temizliği yapılmalı, eskimiş çizgiler yenilenmeli, ön plana çıkarılması gerekenler hazırlanmalı, çalışanların kılık kıyafetlerine özen göstermeleri istenmeli ve en önemlisi güzel bir çekim planı oluşturulmalıdır. Çünkü yapılacak çekimler genel işleyişin hızını kesmemeli, üretime zarar vermemelidir.

Buraya kadar ki kısım 16:9 bir tanıtım filmi ile aynı periyot gibi gözükebilir. Ancak çekimler için aynı şeyleri söyleyemeyiz. Öncelikle 360 derece çekim aynı anda her yeri çekmek demek olacağı için sadece kadraj önü temizliği yeterli değildir. Ayrıca çekim esnasında kamera başında olamayacağınız için, beklenmedik kazaların yaşanmaması için çalışanların özellikle uyarılması gerekir. (Kurguda kameraya gülümseyen, el sallayan personel görüntüsüne şimdiden hazırlıklı olmalısınız :) Bu yüzden kullanacağınızdan biraz daha uzun çekimler yaptırmanız hayat kurtarabilir)


Çekim Sonrası Kontrol Çok Önemli!

Ham görüntülerin işlenmesinin zor olacağı söylenebilir, ancak özellikle şehir dışı bir çekimde görüntüleri muhakkak kontrol etmelisiniz.

Çünkü çoklu kameralı çekimlerde bazen elektronik bir arıza yada herhangi birisinde yanlış bir ayar kalması söz konusu olabilir. Ofise dönüldüğünde büyük hayal kırıklığı yaşanmasını istemiyorsanız çekimlerin küçük bir kısmı dahi olsa muhakkak dikişletip izlemelisiniz. Bizler bunun için hazırlıklı olup, GTX 1070 ekran kartlı HP Omen dizüstü bir bilgisayar kullanıyoruz.


Havadan 360 derece drone çekimlerinde önceden pratik yapılması sizi karşınıza çıkabilecek sorunlardan büyük ölçüde kurtarabilir.


360 Derece Fabrika Çekiminin Avantajları

Sanal gerçeklik izleyenler için "gerçekçi" bir dünya yaratır. Kullanıcıların sizin mekanınızı içindeymişçesine gezebilmesini, daha doğrusu yaşayabilmesini sağlar. Sizler her ne kadarda fabrikanızın profesyonel çekilmiş resim ve videolarını müşterilerinize sunsanızda, orada olmasının hissiyatıyla bunu kıyaslayamazsınız.

Müşteriniz üretim bantlarınızın hareketlerini izler, çalışanlarınızın kılık kıyafetini inceler, sosyal alanlarınızda gezer, bahçenize çıkar, gökyüzüne bakar. Tüm bu deneyimler neticesinde merak, hayret, heyecan, şaşkınlık ve mutluluk gibi birçok duyguyu aynı anda yaşayarak olabilecek en büyük etkiyi hisseder. Ve bu fabrikanın gerçekten varolduğuna, işler vaziyette olduğuna, güzel bir iş çıkardığınıza ve neticede güvenilir bir firma olduğunuza kanaat getirir.


Tatil yapacağınız yere önceden gidip bakmak istemez miydiniz? VR ile bu mümkün!


360 Derece Videolar Nerede ve Nasıl Kullanılırlar?

360 derece fabrika tanıtım filmlerinizi en güzel sergilemenizin yolu sanal gerçeklik gözlüğüdür. En büyük etkiyi ancak bu şekilde elde edebilirsiniz. Tabi bunun için kaliteli bir başlık kullanmanızda önemlidir.

360 derece fabrika çekimi, 360 derece şantiye çekimi, 360 derece depo çekimi, 360 derece üretim tesisi çekimi, 360 derece ofis çekimi
Oculus GO

Bizler bunun için Oculus'un son ürünü olan Oculus GO'yu kullanmakta ve tavsiye etmekteyiz. Daha önceden yine bir Oculus ortaklığı olan Samsung Gear VR kullanmaktaydık. Ancak akıllı telefon ve sanal gözlük kombinasyonu olan bu sistemde, 4K 60 fps bir videoyu ısınma probleminden dolayı birkaç kezden fazla izletmeniz mümkün değildir.

Fuarlarda ise yine HTC Vive yada Oculus Rift kullanarak bu sorunu aşıyorduk. Tabi her iki gözlüğün çalışabilmesi için iyi birer bilgisayarda şarttı. Ayrıca kablo karmaşasıda cabası.

Tüm bunların haricinde YouTube ve Facebook sayfalarınızda da bu videoları paylaşmanız mümkündür. Tabi ticari sırlarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmaktan endişe duyuyorsanız YouTube'a gizli modda yükleyerek sadece güvendlğiniz kişilerin kullanımına açabilirsiniz.360 derece fabrika çekimi, 360 derece şantiye çekimi, 360 derece depo çekimi, 360 derece üretim tesisi çekimi, 360 derece ofis çekimi
Markanıza özel baskılı yaptırabileceğiniz Cardboardları fuarlarda dağıtarak videonuzun maksimum kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Önemli olan öncelikle böyle bir çalışmaya ihtiyacınız olduğuna karar vermek ve çalışabileceğiniz deneyimli bir partner bulmaktır. Sonrasında gelen tepkilere siz bile inanamayacaksınız :)

Bağlantılar:

Facebook: https://www.facebook.com/360VRTurkey

YouTube: https://www.youtube.com/c/360vrturkey


360 derece fabrika, üretim tesisi, depo, şantiye ve ofis çekimlerine fiyat teklifi almak için mail atın: hello@360vrturkey.com yada arayın: 0216 504 76 56

56 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör