Ara
  • Hakan Korkmaz

Sanal Gerçeklikte Koku Almak Mümkün mü?

En son güncellendiği tarih: 8 Oca 2019

Film severler ve bilgisayar oyunu tutkunları yakında en sevdikleri filmlerin ve oyunların kokusunu, sandıklarından daha erken bir zamanda deneyimleyebilecekler. Nasıl mı? Feelreal, sanal gerçeklik gözlüğü ile film izlerken veya oyun oynarken koku alma özelliğini de içeren Multi-Sensory VR Maskesinin ön sürümünü duyurdu.Koklayın ve Hissedin!


Sıkı VR takipçileri hatırlayacaktır: Mayıs 2015'te Feelreal bir koku maskesi için Kickstarter kampanyası başlatmıştı ve maalesef hedeflenen tutarı yakalayamadığı için başarısız olmuştu.

Feelreal maskesinde kokulardan daha fazlası var.
Feelreal maskesinde kokulardan daha fazlası var.

Yılmayarak 3,5 yıl boyunca ARGE çalışması yapan Feelreal, daha gelişmiş bir ürün ile tekrar karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Yalnız bu kez sadece kokular ile değil, aynı zamanda ısı, rüzgar, duman ve dokunmayı da simüle eden daha gelişmiş bir sensör maskesi ile -tabiri caizse- tozu dumana katmaya geliyor.
Yanmış Lastik, Barut ya da Lavanta


Feelreal, Kiev'li parfüm uzmanı Bogdan Zubchenko tarafından geliştirilen 255 farklı aroma ile çeşitliliğe oldukça önem veriyor. Bu kokulardan 9 tanesini maskede aynı anda kullanarak istediğimiz atmosferi sağlamak mümkün. Örneğin aksiyon bir film izlerken yanmış lastik ve barut kokusunu alabileceğimiz gibi, bir kır bahçesinde gezerken rüzgarın esintisiyle lavanta veya nane gibi kokuları da içimize çekebileceğiz. Düşünmesi bile harika değil mi?Feelreal Oculus Rift, HTC Vive, Playstation VR, Oculus Go ve Gear VR ile uyumlu bir cihaz olup, gözlüklerin alt tarafına manyetik bir tutucu vasıtasıyla monte edilecek ve Bluetooth veya Wi-Fi ile cihaza bağlantı sağlanabilecek.


Yazılım tarafında ise, şirket kendi 360 derecelik oynatıcısını, kurgu programını ve önceden üretilmiş VR videolarını sunarken, Beat Sabre ve Skyrim VR gibi oyunlarında cihazı desteklediğini ekleyelim.
360 Derece Video Çekiminde Bir Üst Levele Geçiyoruz

Fuar ve stantlarında ziyaretçilerine mekanlarını tanıtmak isteyen firma sahipleri, onları çekmiş olduğumuz 360 derece videolar sayesinde mekanlarına ışınlayabiliyor ya da ürünlerini deneyimletebiliyor.


Örneğin 360 derece yamaç paraşütü çekimlerimizi Emitt fuarında ziyaretçilere izletirken sanal gözlük ile görme, kulaklık ile duyma ve alttan verdiğimiz rüzgar ile hissetme duyularını tetikleyebiliyorduk. Artık yeni çalışmalarımızda deniz kokusunu da verebileceğimizi bilmek bizi şimdiden çok heyecanlandırıyor.Cihaz ile birlikte gelen yazılım sayesinde, kurgunuzda dilediğiniz yerde dilediğiniz koku ve etkiyi verebileceksiniz.
Cihaz ile birlikte gelen yazılım sayesinde, kurgunuzda dilediğiniz yerde dilediğiniz koku ve etkiyi verebileceksiniz.


Feelreal, VR maskenin fiyatı hakkında şuan için bir açıklama yapmıyor ama kampanya başladığı zaman bunu bir güncelleme ile sizinle paylaşacağız.Kaynaklar:

https://feelreal.com/

https://www.facebook.com/PARFUMAN

178 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör