Ara
  • Hakan Korkmaz

CES 2019 Yaklaşıyor!

CES tüketici teknolojileri alanında olan herkes için dünyanın en büyük buluşma yeri ve şirketlerin inovasyonlarını sergileyebilecekleri yegane zamandır. Yeni nesil ürünler ve çığır açan teknolojiler için etkisi kanıtlanmış 50 yıllık bir geçmişe sahiptir.

CES her yıl, tüketici teknolojisi donanım üreticileri, geliştiricileri, ve tedarikçileri, içerik üreticileri ve teknoloji dağıtım sistemleri gibi 4.500'den fazla katılımcı şirketi ağırlamaktadır. İlk kez 1967'de Newyork'ta gerçekleştirilen bu etkinlik günümüzde Las Vegas'ta 150 ülkeden ortalama 180 bin katılımcının ziyaret ettiği, 250'den fazla konferans ve oturumun düzenlendiği dev bir organizasyona dönüşmüş durumdadır.


Üç Boyutlu Teknolojilere Talep Artıyor


CES'te önceki yıllara oranla sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi çeşitli sektörlerde daha fazla ilgi uyandırmaya başladı. Bu teknolojiler 30 yıldan fazla bir süredir var olmasına rağmen bu zamana kadar yüksek geliştirme maliyetleri ilerlemelerini bir hayli geciktirdi. Ancak yine de 2014 yılında 1 milyondan daha az VR kullanıcısı bulunan sektör, bugün 114 milyon kullanıcıya ulaşarak hızlıca büyüdü. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının en başarılısı, kullanıcıların gerçek dünyadaki pokemonları yakalamak için akıllı telefonlarına yükledikleri Pokémon GO oyunu oldu. Bu oyun, üç boyutlu teknolojilerin tüketiciler için kolay erişebilir hale getirilmesine teşvik etti.


Pokémon GO Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunudur
Pokémon GO Niantic tarafından geliştirilen ve The Pokémon Company tarafından yayımlanan, iOS ve Android tabanlı artırılmış gerçeklik oyunudur

Geleneksel Videodan VR Videoya Doğru


Kodak VR Kameraları
Kodak CES 2018'te prototiplerini sunmuş olduğu 3 lensli profesyonel VR kamerası ile hem 180 hem de 360 derece çekim yapabilme özelliğine sahip katlanabilir VR kamerasını bu yıl üretime geçirmedi.

CES 2018'de video yapımcılarının en çok dikkatini çeken şey hiç kuşkusuz 360 derece çekim kabiliyetine sahip kameraların kendileri arasında yaşanan kıyasıya rekabet oldu. Rekabet diyoruz çünkü bilindik kurumsal markaların dışında isimlerini belki de ilk kez duyduğumuz, genelde uzak doğu meşeili birçok firma yeni VR kameralarını görücüye çıkardılar. Hal böyle olunca VR kamera teknolojisi Çin başta olmak üzere daha çok uzak doğu piyasasında güçlenmeye devam etti. VR kamera üretiminin öncüleri olan Nokia, Samsung, ve Kodak gibi firmalar yeni prototipler üretmek için fazla zaman kaybederken Zcam, Insta360 ve Kandao gibi markalar her yıl içerisinde daha da fazla özellik barındıran yepyeni kameralar ile karşımıza çıktılar. Bunun neticesinde Nokia Ozo kepenk kapatırken Jaunt gibi çok lensli kameralarda saflarını yüksek açıya sahip daha az lensli kameralara bırakmak zorunda kaldılar.


CES 2019'dan Beklenenler

Lenovo Mirage ve YI Horizon
Google'ın VR 180 prodüksiyonunda önerdiği iki kamera: Lenovo Mirage ve YI Horizon

2018 yılında Google 360 derece videolarda oluşan paralaks sorunları ve video boyutlarının aşırı büyük olmasına bir çözüm olarak 180 derece video kavramını ön plana çıkardı. Bu kapsamda Zcam K1 Pro başta olmak üzere, Lenovo Mirage ve YI Horizon isimli kamera üreticileriyle partnerlik kurarak Youtube Space'lerde özellikle kullanılmasını ve geliştirilmesini teşvik etti. Buna paralel olarak yılın son çeyreğinde Human Eyes Vuze XR kamerasını piyasaya sürerek bu sürece dahil oldu. Dolayısıyla bu yıl CES'te VR kamera sektöründe yepyeni 180 VR kameralar ile karşılacağımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.Kaynaklar:

CES 2019: https://www.ces.tech/

Google VR 180: https://vr.google.com/vr180/


36 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör